Rabarbaras – daržovė turinti stebėtinai turtingą istoriją. Nors tai pavasarinė daržovė, tačiau, kaip sako vyndariai: vynuose ja galima mėgautis visus metus. Senovėje rabarbarai buvo vadinami barbarų šaknimi, jie taip pat yra buvę neatsiejama kino bei teatro dalimi, figuruoja net ir sporto terminuose. Rabarbaras – daržovė tinkanti ne tik pyragams. 

Prie ko čia barbarai?
Gali būti, kad savo barbarišką reputaciją rabarbarai pelnė dėl savo lapų. Jie, kaip žinia, žmonėms pavojingi.  Gali net keliom dienom paversti sunkiu ligoniu, ar net būti mirtini, jei šiek tiek jų sugraušit. Iš tikro, šios daržovės pavadinimas kilo iš lotynų kalbos ir reiškė – barbarų šaknis. Todėl romėnai visiems valgantiems rabarbarus klijavo barbarų etiketę. Šiais laikais, galima daryti tik prielaidą, kad romėnai niekada neragavo gero braškių ir rabarbarų pyrago ar nepakartojamo jų vyno. Nes jei būtų bandę, lotyniškai rabarbaro pavadinimas skambėtų taip: “Radix de summa deliciis” kas reikštų – nepakartojamo gardumo šaknis.

Daržovė ar vaisius?
Tai turbūt vienas dažniausių klausimų. O atsakymas – ir tas, ir tas. Techniškai tai yra daržovė, tačiau 1947 metais Niujorko teismas, pripažino jį vaisiumi. Kodėl? Buvo apeliuojama, kad rabarbarai naudojami tik gaminant desertus, todėl natūralu, kad tai vaisius, o ne daržovė. Atrodo šiek tiek keista, kad toks klausimas sprendžiamas teismo keliu, tačiau, kaip nurodo šaltiniai, tai buvo susiję su mokesčiais. Pasirodo, tuo metu JAV galiojo gana įdomi sistema importojamoms daržovėms ir vaisiams. Daržovėms taikomi mokesčiai buvo didesni nei vaisiams. Todėl verslininkai, gaminę pyragus su rabarbarais, kreipėsi į teismą, kad rabarbaras būtų pripažintas vaisiumi. Įdomu tai, kad ir šiandien JAV rabarbarai priskiriami vaisiams, bet ne daržovėms. 

Kinas, teatras ir rabarbarai
Nežinau, ar esat girdėję istoriją, kad choristams, jei šie pamirštų žodžius, rekomenduojama tiesiog žiopčioti žodį “watermelon”. Klausytojai matys, kad dainuoji, bet nebūtinai pastebės neatitikimus. XX a. pradžioje panašus triukas buvo naudojamas tiek teatre, tiek ir kine.
Problema buvo ta, kad aktoriai, kurie vaidino scenas fone, neatrodydavo natūraliai plepantys. Todėl pasiūlytas sprendimas vaidinant tokias scenas aktoriams įvairiomis intonacijomis kartoti vieną žodį – rhubarb. Girdisi murmesys, bet nesuprasi, kas sakoma. 

Rabarbarai ir beisbolas
Beisbolo žaidėjai, tikėtina, kaip ir dauguma žmonių, mėgavosi rabarbarais. Tačiau šiame sporte rabarbarai turėjo ir tamsiąją pusę. Pasak, Sports Illustrated, 1938 metais vienas Brooklyn Dodgers sirgalius, kilus muštynėms bare su New York Giant sirgaliumi, pastarąjį nušovė. Reikia paminėti tai, kad ginčas kilo dėl tuo metu neseniai pasibaigusių šių komandų varžybų. Kai žurnalistas Tom Meany paprašė barmeno papasakoti kas nutiko, pastarasis šias muštynes pavadino “rhubarb”. Kodėl? Nėra žinoma, tačiau radio pranešėjas Red Barber taip pamėgo šį žodį, kad visas rungtynes tarp Brooklyn Dodgers ir New York Giants dėl komandų priešiškumo vadino – rhubarb. Taip šis žodis tapo populiarus apibūdinant muštynes ir tarp pačių žaidėjų. Maža to, 1951 metais “rhubarb”, kaip žodis, tapo komedijos pavadinimu, kur pagrindinį vaidmenį atliko katinas vardu Rhubarb, kuris svajojo turėti savo beisbolo komandą.

Kaip gimė rabarbarų vynas?
Reikia paminėti, kad dar 1800 metais JAV rabarbarų vynas buvo a big thing. Tuo metu, sparčiai populiarėjo įvairių produktų fermentavimas, taip pat ir rabarbarų. Prohibicijos laikotarpiu Naujosios Anglijos gyventojai gamino rabarbarų vyną “medicininis tikslais”. Šiandien rabarbarų vynas priskiriamas rožinių vynų kategorijai ir net yra sakančių, kad jis gali tapti naujuoju rosé. Kaip sako jo gamintojai, Rabarbarai fermentacijos metu išgyvena subtiliausias metamorfozes, kas juos paverčia tikrai neįtikėtinu gėrimų.
Dar neragavot? Kviečiam išbandyti mūsų kolekcijos gėrybes su rabarbarais. 


AR JUMS JAU YRA 20 METŲ? Asmenims iki 20 metų alkoholio gaminiai neparduodami.