Norim papasakoti istoriją. Tiesa, ne apie sidrą, o šokoladą! Kol laukiam puikaus lietuviško sidro, siūlom paskanauti istoriją apie lietuvius, gaminančius šokoladą – nuo pupelės iki plytelės.

Du herojai

Ši istorija apie du kūrėjus, kurie prikaupė skonių patirties ir įkūrė šokolado manufaktūrą Beaningful. Dar mažai žinomi, bet stebinantys netikėtais skoniais.

Justinas – maisto technologas, virėjas – konditeris, nuo vaikystės močiutės buvo vadinamas saldžiapickiu, nes, ką čia slėpti, traukė jį tie saldumynai. Prieš įkuriant šokolado manufaktūrą Molėtų rajone, Laičių kaime, pasipraktikavo įrengdamas nedidelį šokolado fabrikėlį šeichui Dubajuje. Tiesa, kai rinkosi profesiją apie savo šokolado gamybą – nesvajojo. Į šį pasaulį papuolė netyčia, per savo bičiulį. Pastarasis, keliaudamas Meksikoje, turguje, iš babos nusipirko kakavos pupelių ankštį. Pats jas sufermentavo, sutrynė ir pagamino šokoladą, kuriuo pavaišino Justą. Taip vienas gabalėlis apvertė jo pasaulį aukštyn kojom. “Mane apėmė nuostaba ir pyktis vienu metu. Užaugi su produktu, kuris tavo sąmonėje toks, prie kokio esi įpratęs ir galvoji, kad niekuo čia nenustebinsi. Bet atsitinka taip, kad išmuša žemę iš po kojų! Apėmė smalsumas, pradėjau domėtis, gaminti šokoladą namuose. Žinias kaupiau skambindamas šokolado gamintojams visame pasaulyje ir klausinėdamas begalės klausimų. Lietuvoje vieną gamintoją buvau taip užknisęs, kad jis priėmė mane į darbą, kur prasidėjo rimti šokolado gamybos mokslai”, – savo istoriją pasakoja Justinas. Čia, beje, jis susipažino su Ieva – profesionalia šokolado ragautoja. Be to, kad ji žino viską apie šokoladą ir kavą, yra baigusi (vienintelė Baltijos šalyse!) labai kietai skambančias maisto identiteto studijas Prancūzijoje. Net neabejojam, kad tėveliai, išgirdę dukters studijų pasirinkimą, dar kurį laiką nelabai suprato, ką Ieva po jų veiks gyvenime. Trumpai kalbant, Ieva yra maisto žmogus, kuriai vienas malonumas skanauti ir ragauti. Prie viso to, ji dar ir puikiai gamina. Jos cheesecake su batatais – dieviškas!!! Anksčiau, laisvalaikiu, vesdavo gastro ekskursijas po Vilnių, dabar kviečia į šokolado degustacijas. Kaip sako Ieva, skanaujant šokoladą reikia neskubėti ir leisti sau pabūti laimės akimirkoje.

Nuo pupelės iki plytelės!

Šokoladas prasideda plantacijoje. Net iki 70 proc. jo skonio priklauso nuo kakavos pupelės kokybės, ar tiksliau, kaip ji buvo auginama: atsakingo ar nelabai ūkininko. Kakavos medis aukščiu ir išvaizda panašus į obelį, o kakavos vaisius primena amerikietiško futbolo kamuolius, pakibusius ant medžio. Kakavos pupelės, nuėmus derlių – fermentuojamos. Šis procesas taip pat turi nemenkos įtakos būsimam šokolado skoniui. Todėl šokolado gamintojai labai atidžiai renkasi ūkininkus iš kurių perka kakavos pupeles. Paskutinis etapas – kakavos pupelių džiovinimas, po kurio jos iškeliauja pas šokolado gamintojus.

Šiuo atveju į Laičius, kur Justinas imasi savo magijos. Per kiek laiko kakavos pupelės virsta šokolado plytele? Maždaug savaitę. Pirmiausia pupeles reikia paskrudinti. Čia, kaip sako šokolado gamintojai, prasideda kūryba. Nes iš tos pačios pupelės, skrudinant skirtingą laiko tarpą, galima išryškinti skirtingus skonio profilius. Labiau riešutinį, augalinį ar vaisišką skonį.

Dažnai išgirstame, jog geras juodas šokoladas turi būti itin kartus. Justas ir Ieva sako, kad tai – nesąmonė. Kartumas juodame šokolade yra labiau prastos kokybės ženklas, o ne išskirtinumas. Paskrudinus pupeles, jos išlukštenamos, o švarūs branduoliai suberiami į specialų malūną, kur kaip tarp girnų kakavos pupelės ilgai smulkinamos, dažnai net kelias dienas, kol sausosios kakavos medžiagos virsta sviestine mase. Po to seka šokolado grūdinimas, šildant ir šaldant šokolado masę, kad atidarius dėžutę, jis gražiai blizgėtų, gražiai lūžtų ir tirptų burnoje. Užgrūdinta masė išpilstoma į formeles, supakuojama ir maždaug po mėnesio iškeliauja į parduotuvių lentynas. Taip Laičių kaime gimsta 60 gramų palaimos!

Dvi skonių linijos

Ieva ir Justas pristato dvi šokoladų linijas. Pirmoji – apie kakavos pupelę, atskleidžiant jos ir kakavos ūkių regionams būdingus skonius, aromatus. Šie šokoladai pagaminti iš kakavos pupelių, užaugintų specializuotuose Peru, Kongo, Filipinų, Indijos kakavos ūkiuose. Antroji – skoninė linija, kurią įtakoja vaikystės prisiminimai ar Baltijos regionui artimi skoniai. Šioje linijoje yra labai netikėtų, bet mums puikiai pažįstamų skonių. Ragausit?

AR JUMS JAU YRA 20 METŲ? Asmenims iki 20 metų alkoholio gaminiai neparduodami.